İletişim Bilgileri

ÇELEBİLER NAL. HIR. GIDA SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ

Güvenilir Şirket
  • Yetkili Kişi: YÜKSEL CELEBI
  • Telefon numarası: +90 (284) 214-85-12
  • +90 (530) 871-45-29
  • Adres: www.merkezyapimarket.com, Edirne, Türkiye

Sitedeki güncellemeler

DIŞ CEPHE MANTOLAMA

17.02.2011 09:44

MANTOLAMA YAPTIRIRKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER ;

1-Dış cephe mantolama yaptırırken ısı yalıtımında 3 cm veya üzeri ısı yalıtım levhası kullanınız.
2-Isı yalıtım levhasının üzerine en az 4 adet 12 cm lik Pvc dübel attırınız.
3-Isı Yalıtım levhası yapıştırıcısının kaliteli olmasına özen gösteriniz.
4-Dış cephe mantolama ısı yalıtım levhasını beyaz, siyah, gri veya dalmaçyalı olmasına özen gösteriniz.
5-Yüksekliği 6.50 m nin üzerinde olan binalarda 22-24 dansite ısı yalıtım levhası kullanmayınız. ÇÜNKÜ : Isı yalıtım levhasının 6.50 den yüksek olan binalarda sert strafor yani 24 ve 30 dansite -15 derce de -18 derecede çatlama ve dökülme yapar.
Sert strafor genelde gaz basma olduğu için gözenekleri tamamen kapalı olduğundan ve sadece dış yüzeyi kuruduğundan içeride olan sıva ve yapıştırıcı nemli kaldığından mukavemeti azalır.Sıcak ve soğuk mevsim olduğu için dökülmeye sebep olur.
6-Isı yalıtım uygulaması dairenin içinden yaptırmamaya dikkat ediniz.
7-Isı yalıtım levhasının son katta mutlaka astar vurdurunuz. ÇÜNKÜ :Isı yalıtım levhasına astar vurulmadan yapılan işlem sağlıklı değildir. Şöyle ki; Astar malzemesi gözeneklere tamamen işleyen bir malzemedir. Bu sebeple üzerine vurulacak olan boya, tamamen alt astar malzemesiyle kaynaşması gerekir ve dış cepheye uygulanan malzemenin ömrünü uzatır.
Anlaşma ve sözleşme yapacağınız şahıs veya firmalardan son kat astarı mutlaka isteyiniz.

ISI YALITIMI ve MANTOLAMANIN YAPILARA GERİ DÖNÜŞÜMÜ…

Dış cephesine Isı yalıtım, Mantolama yada adına dış cephe kaplama deyin yaptırdığınız taktirde
Mantolamaya yaptığınız yatırım doğalgaz tasarrufunda %40 ila %60 aralığında kar yani tasarruf sağlamaktadır.

Dış cephe mantolama Konusunda yapılan matamatiksel hesaplara göre 2 – 3 senede İlk yatırım maliyeti
Otomatikman geri kazanılmaktadır.

MANTOLAMANIN FAYDALARI

DIŞ CEPHE ISI YALITIM SİSTEMLERİ İLE
1-YAKIT SARFİYATINIZ ORTALAMA % 50 AZALMASINI,
2-DAHA AZ YAKIT İLE DAHA ÇOK ISINMANIZI,
3-%70 ISI TASARRUFU
3-YAZIN DAHA AZ ELEKTRİK KULLANARAK DAHA ÇOK SERİNLEMENİZİ,
4-YAŞAM ALANINIZDA YAZ – KIŞ DENGELİ SICAKLIK DAĞILIMINI,
5-MANTOLAMA OLMADIĞINDAN, RUTUBETİN OLUŞTURDUĞU KÜF, BAKTERİ ve KÖTÜ KOKULARIN ENGELLENMESİNİ,
6-SAĞLIKLI MEKANLARDA YAŞAYABİLME OLANAĞINI,
7-YAPINIZIN ÖMRÜNÜ UZATMAYI HATTA SABİTLEMEYİ ve BAKIM GİDERLERİNİ ÖNEMLİ ORANDA AZALTABİLMEYİ,

DIŞ CEPHE MANTOLAMA – UYGULAMA AŞAMALARI

1-) Dış Cephe Kaplaması yapılacak olan cephe üzerindeki dökülmeye müsait olan mevcuttaki boya veya şişmiş eski sıva kazınarak çanak anten vidaları tabela kasa vidaları vb. kaldırarak mantolama uygulanacak zemini sağlam bir alt zemin haline getirilir. Kısacası dış cephe kaplaması yapılacak olan cephe, ısı yalıtımını olumsuz yönde etkileyecek olan her türlü nesneden arındırılır.

2-) İsteğe bağlı olarak kullanılan standart yapıştırıcı dışında strafor yapıştırıcısına özel strafor yapıştırıcı harcı ilave edilebilir.

3-) İzolasyon ve ısı yalıtımı uygulanacak cepheye strafor yapıştırıcısı sürülür. Bu işlem bilindik sıva uygulama işlemi gibi itina ile yapılır. Yapıştırıcı her bir bölgeye temas edecek şekilde sıvanır. Yapıştırıcı sıvandıktan sonra straforu daha sağlam tutması açısından yapıştırıcıya 8–10 mm lik tarak çekilir. Tarak çekme işlemi sayesinde ise strafor, mantolama uygulanacak zemine daha sağlam oturur ve hava kanalları sayesinde strafor nerdeyse cepheden sökülemeyecek kadar sağlam bir şekilde yer edinir.

4-) İsteğe bağlı olarak seçilmiş strafor, şaşırtmalı dizim dediğimiz metodik dizim yöntemi ile dış cepheye dizilir. Şaşırtmalı dizim sayesinde her bir strafor diğer bir strafora kenetlenir. Pencere, balkon, kolon, sütun, çıkıntılı tavan ve taban düzlem kesişim kısımları itina gerektirecek kısımlar olması hasebiyle bu bölgelerde köşe şaşırtmalı dizim uygulanır. Isı yalıtımını en üst düzeyde tutabilmenin gereklerinden olan köşe dizim uygulaması sayesinde enerji tasarrufu sağlanır.

5-) Bina cephe köşe kısımları veya diğer tüm köşe kısımlarda özel plastik fileli köşebent kullanılır ve ayrıca balkon, zemin altı ve bina çıkıntı kısımlarının alt köşe kısımlarına yağmur, yıkama vb. durumlar için damlalık kullanılır.

6-) Şaşırtmalı dizim işlemi sağlam ve itinalı bir şekilde bittikten sonra işlemin olmasa olmazlarından olan dübelleme işlemi uygulanır.(Dübelleme işlemi isteğe bağlıdır. Uygulanması kesinlikle tavsiye edilir.) Dübelleme işlemi sayesinde her strafora min-max 5 dübel atılır. Söz konusu bir adet dübel fiziksel yapısı itibariyle çakıldığı strafor ve cephe düzlemindeki şaşırtmalı dizimden ötürü 3 adet straforu birbirine ve ayrıca straforları da sıva ile birlikte dış cephe mantolaması uygulanan cepheye sert ve sağlam bir şekilde kenetler. Straforun dört bir noktasına dübel çakma işlemi uygulandıktan sonra straforun 5. dübeli olan göbek dübeli strafor göbeğine çakılır. Bu sayede şişme, bel verme gibi olumsuz durumlar engellenmiş olur.

7-) Mantolama uygulanacak zemine dübelleme işlemi uygulandıktan sonra sert plastik fileyi yapıştırmak için alt ince sıva uygulanır. Hemen ardından file gergin bir şekilde yapıştırılır ve daha sonra ikinci kat sıva atılır. Islak sünger vasıtasıyla file üstü sıva zemini sonraki aşama olan dekorasyon için pürüzsüz hale getirilir. (160 gr. Mantolama filesi ne işe yarar? File uygulaması zelzele gibi kaydırıcı etkilerden ötürü strafor birleşim kısımlarında oluşabilecek çatlakların oluşmasını veya büyümesini engeller. Binaların coğrafik etkenlerden ötürü durağan olmadığı ve hareket halinde olduğu için binaların dış cephesinde oluşabilecek uzun boyutlu çatlaklar bu sayede engellenmiş olur.)

Yukarıda belirttiğimiz aşamalardan sonraki işlem ise özel astar uygulamasıdır ve bu işlem dış cephe kaplaması işleminin olmasa olmazlarındandır.

Tüm bu aşamalar gerçekleştirildikten sonra dekoratif uygulamalar veya boya uygulamaları yapılır.

Müşterilerimiz bu noktadan sonra dış cephe dekorasyonu için çeşitli sistemlerden olan söve, köşe taşları, payanda, taç, sütun, kat silmesi, fuga kaplamaları, cam mozaik, granit, mermerit, cam giydirme(rektefe) gibi veya diğer dekoratif tüm bina giydirme sistemlerini uygulatabilirler.

MANTOLAMA ISI YALITIM İZALASYON TEKNİK ŞARTNAME (Sözleşme)

1) ISI İZOLASYON MALZEMESİ
Cephe ısı izolasyon levhası: Expande polistiren (EPS), en az 16 kg/m3, B1 sınıfı yangına dayanıklı ısı iletkenlik katsayısı en kötü ihtimalle 0,040 w/(mk)olmalı , yalıtım plakası kalınlık 40 mm ve karbonlu olmalıdır.

2) İZOLASYON YAPIŞTIRICISI
Dın 1164 standartlarına uygun akrilik reçine dispersiyon bağlayıcılı portland çimentosu. Çekme dayanımı pc üzerinde 0,1 n/mm2, beton üzerinde 1,0 n/mm2 olmalıdır. Yüksek su buharı geçirgenlik özelliği olmalıdır.

3) SIVA FİLESİ
Sıva yüzeyinde oluşabilecek gerilimleri karşılayan, çatlakları önleyen dökülmeyi önleyen, yüzeye gelen darbeleri yayarak sertlik ve mukavemet sağlayan cam elyafından 4,0 – 4,0 mm2 gözenekli olarak dokulmuş ve alkali ortamda çözülmeyecek pvc ile emprenye edilmiş olmalıdır. Ağırlığı min. 160 gr/cm2 olmalıdır. Kaymaz çekme dayanımı yüksek olmalıdır.

4) MONTAJ ELEMANI (DÜBEL)
İzalosyan levhalarının cephe yüzeyine montajı için yüksek çekme dayanımlı, uzun ömürlü, plastik gövdeli, 8 mm çaplı plastik çivili dübel (su basma plakaları su izolasyonuna zarar vermeyecek şekilde dübellenecektir.). dübeller, Levha birleşim noktalarına ve arkasında yapıştırıcı olacak şekilde m2 ye en az 6 dübel düşecek şekilde ayarlanmalıdır.

5) KÖŞE PROFİLİ
Binanın tüm dış köşelerinde ve teras olan köşelerde kiriş köşelerinde pencere merkezlerinde ve su basma fugalarında, sistemin korunması amacıyla kullanılmalıdır. 0,6 mm et kalınlıklı 25/25 mm kemer uzunluklu delikle aleminyum veya kendinden delikli pvc profil olmalıdır. Gerekli yerlerde yağmur suyunun dönüş yapmaması için damlalıklı köşe profilleri kullanılacaktır.

6) ALT SIVA
Styrolacrylat esaslı, makine veya el ile uygulanabilen, kapiler su emme ve hava difüzyon miktarları DIN 52615/17 ye uygun olan, yüksek dayanımlı çatlamalara darbelere ve yüzeysel gerilimlere dayanıklı esnek organik sıva olmalıdır.

7) SON KAT DEKORATİF SIVA
Akrilik reçina katkılı çimento esaslı, 2 mm granülometrili, kapiler su emme ve hava difizyon miktarları DIN 52615/17 ye uygun olan, yüksek su itici özellikte, mikroorganizma barındırmayan, yüksek dayanımlı su buharı geçirimli beyaz renkli taneli mekanik mukavemeti elastikiyeti yüksek son kat sıva uygulanmalıdır.

8) SON KAT AKRİLİK BOYA
Akrilik esaslı silikon katkılı, buhar difizyonu yüksek, nefes alabilir, renkli akrilik boyadır.